HomeMapa stránek Telefon: +420 775 872 705

Nacházíte se na:

HomeO dřevěných oknechDřevěná okna a terminologie

Dřevěná okna a tři nejpoužívanější výrazy

Ať je léto nebo zima, musí doma být vždycky prima. Je spousta věcí, které dělají domov domovem, ale my si vezmeme na paškál okna. Přeci jen, nebýt nich, je nám buď zima, nebo horko. Prší, sněží, fouká a vůbec by to prima nebylo.
V dnešní době má již skoro každá domácnost nová okna. Někdo volí stále oblíbená plastová okna, ale další dávají přednost ekologii a estetičnosti a raději sáhnou po dřevěných oknech. A tím se dostáváme k problému. Uw, stavební šířka, součinitel prostupu tepla. Víte, o čem je řeč? Pokud ne, tak právě pro vás jsme připravili mini slovníček nejčastěji používaných pojmů ve spojení s dřevěnými okny.

1) Součinitel prostupu tepla

Součinitel prostupu tepla je asi nejdůležitější technický parametr, který je u dřevěného okna uveden.  Udává, kolik Wattů tepelné energie uteče za hodinu 1m2 stavebního materiálu při tepelném rozdílu 1 Kelvin mezi teplou a studenou stranou. Čím je tento součinitel větší, tím okno hůře izoluje.

Měrnou jednotkou je W/m2K. Součinitel prostupu tepla je označován velkým tiskacím U. Dále se pak k tomuto písmenu přidává další, malé písmeno, dle toho, čeho se prostup tepla týká:
  • Uw = součinitel prostupu tepla oknem – okno jako celek
  • Ug = součinitel prostupu tepla sklem – prosklení
  • Uf = součinitel prostupu tepla profilem – rám, křídlo
     
Tady pozor. Je velmi důležité neplést si součinitel prostupu tepla (Uw) se součinitelem prostupu tepla pro zasklení (Ug). Někteří výrobci totiž udávají pouze hodnotu Ug, což může vzbuzovat dojem lepších tepelně izolačních hodnot, než jakých ve skutečnosti celé okno dosahuje. Takže vždy se ptejte po hodnotě Uw!

Na našem trhu by nemělo být možné koupit a zabudovat okno se součinitelem U větším než 1,7 (W/m2K), což je podle normy ČSN EN ISO 73 0540 mezní požadovaná hodnota. Hodnota doporučená je pak 1,2 (W/m2K).

2) Tuhost a stabilita

Tato vlastnost je u dřevěných oken velice důležitá. Plánujete - li si pořídit francouzské dřevěné okno do zahrady, určitě chtějte vysokou tuhost a stabilitu. Neboť měkké a poddajné okenní rámy jsou nevhodné až nepoužitelné pro větší okenní plochy. Vysoká tuhost a stabilita dřevěného okna se projeví v jeho delší životnosti a snažším ovládání. 

3) Stavební hloubka (tloušťka) okenního profilu

V tomhle případě rozhodně platí pravidlo, že čím větší tloušťka okenního rámu, tím lépe. Tenčí profil nejenže lépe vede teplo, ale má také významně nižší tuhost. To se projevuje menší stabilitou okna, jeho ohýbáním při otevírání apod.

S těmito třemi základními pojmy se určitě při výběru vhodného plastového okna budete setkávat velmi často. Je proto dobré vědět jejich význam, abyste také vy sami měli představu, co vlastně okno umí a nespoléhali se jen na radu prodávajícího.