HomeMapa stránek Telefon: +420 775 872 705

Nacházíte se na:

HomeO dřevěných oknechPéče o dřevěná okna

Jak správně pečovat o dřevěná okna

Aby vaše nová dřevěná okna sloužila opravdu dlouho, je potřeba jim věnovat dostatečnou péči. Okna nejsou nikterak náročná na údržbu, není je nutno drhnout a udržovat každý den. Bohatě postačí v pravidelných intervalech zkontrolovat stav a případně přeleštit okenní tabuli. Předchází se tak větším škodám, prodlužuje životnost oken a interval jejich renovace.

Instalace

Po nainstalování dřevěných oken, na rozdíl od plastových, není nutno slepovat žádné ochranné fólie. Dřevěná okna se do nich totiž pouze balí, nejsou na nich přilepena. Takže stačí poklidit nepořádek vzniklý instalací oken a pak už se jen kochat pohledem. Minimálně první měsíc není třeba s okny cokoli dělat.

Rámy, kování, izolace

V případě ošetřování rámů, kování a izolace je důležité začít včas, protože dřevěná okna dostávají hlavně přes zimu zabrat. Pozornost věnujte především venkovní straně rámů, tu ošetřujeme zhruba dvakrát ročně.

Samotnou údržbu provádíme slabým roztokem saponátu a vyždímaným hadříkem. Po vysušení ošetříme balzámem na dřevo. Balzámy jsou rozdílné v závislosti na laku rámu. Většina renomovaných výrobců dává startovací sadu k ošetřování povrchů oken jako dárek. Díky balzámu na dřevo se všechny mikroskopické trhliny a póry v dřevu uzavřou, čímž se výrazně prodlouží životnost oken. Film vytvoří hedvábný povrch, který je možné i přelakovat.

S impregnací začínáme nejlépe od kování. Pak pokračujeme na okenní těsnění, přejdeme na rámy, které ošetříme prostředkem na lazuru. Nakonec omyjeme skla. Interiérovou stranu okenních rámů stačí ošetřit mýdlovým čističem a následně balzámem každé dva roky.

Okenní tabule

Okenní tabule nepotřebuje nijak výraznou péči. Vystačíme si s kbelíkem čisté vlažné vody, hadříkem a běžně dostupnými čistidly, jako je kupříkladu Okena. Okenní tabule myjeme zpravidla dvakrát až třikrát ročně.
Chcete - li dosáhnout lepších výsledků, poptejte se u svého dodavatele oken po speciální udržovací sadě. Ta obvykle obsahuje všechny potřebné přípravky, které vhodně a efektivně ošetří vaše okno.

STOP agresivním látkám!

Dřevěná okna a jejich části nikdy nečistěte na sucho a nepoužívejte agresivní látky, rozpouštědla, kyseliny, louhy a abrasivní prostředky. Vyvarujte se také mechanického čištění, aby nedošlo k poškrábání povrchové úpravy.