HomeMapa stránek Telefon: +420 775 872 705

Nacházíte se na:

HomeO dřevěných oknech

Plastová okna vs. dřevěná okna

Plastová a dřevěná okna spolu v poslední době svádějí tvrdý boj. Obě mají svoje zbraně. Dřevěná okna hrají na ekologičnost a vysokou estetičnost. Plastová zase vytahují esa v podobě téměř nulové údržby a vysoké variability. Jsou si rovni? Nebo má jedno okno navrch? Rozhodli jsme se oběma podívat pěkně na zoubek. Zaměříme se na konstrukci, výhody, nevýhody a také na jejich využitelnost v různých prostředích. Jde se do boje!

Dřevěná okna

Dřevěná okna se mohou pyšnit přírodním výrobním materiálem či jedinečným zbarvením. A i přesto jsou stále používána spíše okrajově.

Materiál
Dřevo je čistě přírodní produkt. Proto je vnímáno jako dražší a exkluzivnější materiál. Ty tam jsou doby dávné, kdy dřevěná okna netěsnila a ještě jimi profukovalo. Současná dřevěná okna se mohou pyšnit revoluční výrobou a řešením, které spolehlivě odstraní všechny nešvary minulosti.

Co se změnilo především, je samotné konstrukční řešení dřevěných oken. Profil okna je slepen z několika vrstev dřeva, čímž se zamezí případnému kroucení, dřevo „nepracuje“. K jejich výrobě se používá smrk, borovice nebo modřín. Hitem současnosti je také stále více populární meranti, čili malajský dub.

Pokud jde o kování a skla, dřevěná okna se dnes v podstatě shodují s okny plastovými. Užívají dvě až tři skla, prostory mezi nimi jsou vyplněny většinou argonem, který zabraňuje kondenzaci vlhkosti. Stejně tak distanční rámeček, který odděluje jednotlivá skla od sebe, je nově vyráběn ne z hliníku, ale ze sklolaminátu, který je až stokrát méně tepelně vodivý.

Péče:
Po té, co je rám okna vyroben, je okno nejprve hloubkově impregnováno bezbarvým lakem a dostane barevný základ s dodatečnou impregnací. Dále je máčeno ve speciálním tekutém laku, který zateče i do míst, kam se nedostane konečný nástřik a na závěr je vysokotlakým zařízením nastříkáno tlustovrstvou lazurou.

Přesto ale dřevěná okna potřebují každoroční, byť minimální péči. Kromě promazání kování silikonovým olejem je nezbytné jejich vnější lazuru každý rok ošetřit olejem nebo jinou látkou doporučenou výrobcem.

Barva:
Barva dřevěných oken je tím, co je od těch plastových odlišuje snad nejvíce. Přirozená a jedinečná kresba dřeva je totiž téměř nenapodobitelná. Avšak pouze minimum oken zachovává přirozenou barvu dřeva, u některých druhů to ani není možné. Například rychle rostoucí meranti je natolik barevně nestálé, že je nezbytné jej mořit.
 
Kdy je nevhodné:
Dřevěná okna dneška jsou vhodná téměř do všech podmínek. Přesto musíme ale při jejich výběru přihlédnout k několika omezením. Pokud máme dům například na okraji zástavby a ten je tak plně vystaven dešti a větru, není použití dřevěných oken vhodné. Každodenní vítr, nesoucí s sebou prach a písek, je schopen během několika let úplně obrousit a zničit nátěr dřeva. Bylo by tedy nutné jej každý rok obnovovat. Dřevěná okna není radno zasazovat ani do trvale vlhkého zdiva, neboť by je mohla napadnout plíseň, nebo by se mohla kroutit.

Plastová okna


Co si budeme nalhávat, plastová okna jsou dnes nejrozšířenějším druhem otvorových výplní. Barevná stálost, tepelná nepropustnost a jsou považována za téměř nezničitelná. Pro plast hovoří i jeho nižší cena.

Materiál
Plastová okna se vyrábí z PVC. Profil plastových oken není plný, jak je tomu u oken dřevěných, ale skládá se z několika od sebe oddělených komor. Čím větší počet komor, tím menší tepelná prostupnost rámu. V prostředních komorách se ještě skrývá výztuha, díky níž mají plastová okna pevnost srovnatelnou s okny dřevěnými. Tato výztuha je většinou ocelová.

Samozřejmostí je i distanční rámeček ze sklolaminátu. Ten zabraňuje nejen tepelným ztrátám, ale i případnému srážení vody.

Péče
I když se říká, že jsou plastová okna bezúdržbová, není tomu tak. Alespoň jednou měsíčně se doporučuje zkontrolovat funkčnost odvodňovacích kanálků okenních rámů. Kanálky se totiž mohou zanést a voda by tak nemohla dobře odtékat. Proto je jejich čistota a průchodnost velmi důležitá.

Také díly kování je vhodné kontrolovat. Jestliže váznou anebo jsou špatně ovladatelné, je dobré je promazat. Abychom těmto problémům předešli, doporučuje se promazávat alespoň dvakrát ročně. No a samozřejmostí je i čištění profilů. A to vodným roztokem běžných saponátových prostředků.

Barva:
Asi nejrozšířenější zbarvení je bílé. Nicméně každá firma nabízí širokou škálu jiných barevných palet, takže si zajisté vybere každý.

Kdy je nevhodné
Plastová okna jsou použitelná do všech podmínek, výrobci dnes dodávají i profily, které jsou na pohled k nerozeznání od oken dřevěných. Takováto okna je možno užít i v památkově chráněných zónách.

Jediným omezením plastových oken je jejich větší tepelná rozpínavost. Pokud tedy osazujete okny jižní stranu domu, vyvarujte se tmavých dekorů, okno byste pak také nemuseli zavřít.